ХАРЬКОВ Турист

Красноградский район

Красноградський район

Площа —985,1 км Населення — 49,2 тис. чол. Рік утворення — 1932

Районний центр — Красноград (до 1922 року -— Костянтино-град) — місто районного підпорядкування, розташоване на р. Берестовій, за 10) км на південний захід від Харкова. Через місто проходить автомагістраль Москва — Сімферополь. Від залізничного вузла Красноград відходять лінії на Дніпропетровськ, Полтаву, Харків, Лозову.


Початком заснування міста було спорудження у 1731-1733 рр. Бєльовськоі' фортеці у складі так званої Української лінії — системи оборонних укріплень від Дніпра до Сіверського ДІнця.
Назву свою ця фортеця дістала, очевидно, від назви міста Бєльова, що неподалік від Тули, звідки прибув на будівництво оборонної лінії Бєльовський полк. У 1733 році на Українській лінії для постійної сторожової служби були розміщені двадцять ландмїліцьких полків. Управління ЛандмІліцького корпусу з 1735 по 1764 рік перебувало в Бєльовській фортеці.
Наприкінці 18 століття Бєльовська фортеця втратила всяке воєнне значення. В І 783 році указом Катерини 2 фортецю було перейменовано в місто Костянтиноград (після 1922 року — Красноград). Ця назва дана на честь онука цариці Костянтина.
Об'єкти туризму:
• Археологічні:
На території нинішньої Красноградщини збереглося багато пам'яток матеріальної культури, які свідчать про давні поселення на тутешніх землях східних слов'ян.
Недалеко від села Наталине археологами було виявлено поселення епохи бронзи (II тисячоліття до н.е.).
• Історичні:
Цікавими екскурсійними об'єктами на Красноградщинї є залишки фортець Української укріпленої лінії. Це рештки Бєльовської фортеці біля Краснограда, восьмої фортеці з сімнадцяти, якщо рахувати зі сторони Дніпра.
Біля Красноградського автовокзалу збереглись залишки земляних валів колишніх укріплень. Поблизу траси Харків — Дніпропетровськ встановлено високий, примітний здалеку обеліск, на якому вибита дата будівництва Бєльовської фортеці.
Наступною (у верх по річці Берестовій) була Гванівська фортеця. Залишки її розташовані біля села Берестовеньки, приблизно 15 км від Краснограда. Фортеця, названа на честь Івана Грозного, мала поважний вигляд. Усередині укріплення розміщались казарми, порохові погреби, склади з провіантом, колодязь.
• Природні:
Ентомологічний заказник місцевого значення «Ленінський». Площа 2,0 га. Розташований біля с. Ленінка на ділянці степового схилу балки південної" експозиції. Флора представлена різнотравно-злаковою рослинностю. Живе біля 40 видів корисних комах, серед яких одинокі дикі бджоли, джмелі, дикі оси.
Ентомологічний заказник місцевого значення «Мокрянський». Площа 3,0 га. Ділянка степу біля с. Миколо-Комишувата на схилі балки західної експозиції. Рослинність різнотравно-злакова степова. Живе біля 30 видів і груп корисних комах, в тому числі одинокі дикі бджоли, джмелі, дикі оси.
Ентомологічний заказник місцевого значення «Гїрчакївськии». Площа 5,0 га. Знаходиться у с. Гірчаківка в балці, покритій різнотравнотипчаково-ковиловою рослинністю. Місце життя декілька видів комах — запилювачів багатолітніх трав.
Орнітологічний заказник місцевого значення «Мартинівський». Площа 160,0 га. Знаходиться біля с. Мартинівка. Це комплекс з рідкісною водоплавною птицею (лебідь-шипун, журавель сірий), рідкими і зникаючими рослинами (латаття біла, глечики жовті).
• Місця пов'язані з життям і діяльністю видатних осіб:
В селі Наталине народився український письменник І. Ю. Сенченко.
Цікаво знати, що Красноград батьківщина українського художника П. Д. Мартиновича (1856-1933), де він провів майже все своє життя і де був похований.
Також Красноград батьківщина українських письменників Л. С. Первомайського (1908-1973), Леоніда Зимнього (Л. Я. Писаревського, 1907-1942).




© "Харьков Турист" 2003-2005
Rambler's Top100
При копировании любых материалов с этого сайта ссылка на сайт обязательна !